Obnova zahrady základní a mateřské školy v Praze-Kolodějích

Les a koráb v Kolodějově zahradě

Les a koráb v Kolodějově zahradě
3. 2. 2015

Zahrada mateřské a základní školy v Kolodějích začala svou pozvolnou proměnu už na podzim. Teď ji zdobí dřevěný koráb a kamenný les. Stačí zapojit fantazii.  

V zahradě, která má dětem nabídnout přírodu, inspiraci i prostor pro venkovní výuku, nejprve přibyla třešeň srdcovka, koupená a zasazená samotnými učiteli. Postupně sem byly přemístěny 2 dubové kmeny z místní obory. Jejich opracování se bez nároku na honorář ujal výtvarník a kolodějský rodák Jaroslav E. Dvořák. Pracoval přímo v zahradě, takže mohl sledovat bezprostřední reakce dětí, které začaly samy první z kmenů nazývat korábem. „Shazují kotvy a přes otvory po větvích pozorují jakoby periskopem okolí i mořské dno plné drobných kamínků,“ pochvaluje si umělec a dodává: „Člověk dopředu neví, co se ukáže během práce ve prospěch věci.“

Jeho slova potvrzuje i fakt, že dřevěný objekt měl původně v zahradě fungovat jako solitér. To se změnilo ve chvíli, kdy začal kompozici z neopracovaného čedičového kamene promýšlet zahradní architekt Stanislav Špoula. Tvůrci se shodli, že dřevu a kameni společné sousedství prospívá a rozhodli se svá díla vzájemně propojit. Čedičové bloky budí dojem kamenného lesa, který bude postupně získávat patinu. „Objeví se mechy, lišejníky, kameny se budou vyvíjet, zrát a dospívat stejně jako děti,“ těší se Špoula.

V blízkosti kamenného lesa se brzy objeví i několik skutečných jehličnatých stromů, vznikne také například velká písková plocha pro dětské hrátky, kam bude umístěn druhý dubový kmen a několik dalších kamenů. V jarních měsících se počítá s výsadou stromů, keřů a trávy.

Na realizaci zahrady, navržené architektkami Marcelou Steinbachovou a Pavlínou Malíkovou, aktivně spolupracuje řada rodičů, vedení školy i širší komunita. Dokončení první etapy stavby se plánuje do léta.

fotogalerie